O nas

Kapela Jakubowa założona została w roku 1997 w Olsztynie z inspiracji olsztyńskiego poety Władysława Katarzyńskiego i Tadeusza Macheli. W nazwie zespół nawiązuje do patrona Olsztyna Świętego Jakuba, zmarłego w 44 roku n.e. misjonarza. Jest to także patron wojowników, robotników, aptekarzy, farmaceutów, kapeluszników i pielgrzymów. A poza tym to opiekun jabłek i ziemiopłodówSkład zespołu uzupełniły dwie wokalistki Grażyna Bałabańska i Grażyna Mogut a od roku 2004 , multiinstrumentalista Stefan Kulawczuk.

Kapela Jakubowa była laureatem wielu prestiżowych wyróżnień, miedzy innymi: Nagroda prezydenta Olsztyna 2002, Ludzie dobrej woli 2004, Tarcza Bezpieczeństwa 2008, Najlepsi z najlepszych 2009, Buława Marszałkowska 2012, Nagroda Marszałka Województwa 2017, Ikony Warmii i Mazur 2018. Zespół koncertował w Polsce ale także wielokrotnie na Litwie, Belgii, Rosji i Niemczech. W ciągu ponad 21 lat działalności dał blisko 1000 koncertów.Członkowie Zespołu


Tadeusz Machela - gitara, śpiew (od 1997)
Lider zespołu, zafascynowany osobą Krzysztofa Klenczona od najmłodszych lat, które spędził w Szczytnie. Przez kilka sezonów grał i śpiewał na estradach Jugosławii i Finlandii. Występował w zespole Limited z Łodzi skupiającego muzyków zespołów No To Co i Trzy Korony. Autor w ponad 90 procentach muzyki Kapeli Jakubowej. Od roku 1998 lider własnej formacji Sfora Tadziora. Ma w swoim dorobku 6 płyt solowych. Nagrał ponad 120 piosenek.

Grażyna Bałabańska - śpiew (od 1997)
Pierwsza dama olsztyńskiej wokalizy, Kobieta Sukcesu Warmii i Mazur, koncertowała wcześniej z Kasią Sobczyk, Aliną Janowską i Edwardem Hulewiczem. Śpiewała w Zielonej Górze, Opolu miała za sobą także debiut w filmie fabularnym "Milioner" u boku Janusza Gajosa.

Grażyna Mogut - śpiew (od 1997)
Wywodzi się z rodziny o estradowych tradycjach, laureatka festiwalu piosenki w Zielonej Górze w roku 1976 (nagroda dziennikarzy za interpretację piosenki ukraińskiej). W 1981 roku na Festiwalu Piosenki w Opolu otrzymała wyróżnienie za interpretację piosenek Jej portret i Kontestator W latach 80-90 koncertowała w Niemczech i Jugosławii w ramach kontraktów zagranicznych Agencji Pagart


Stefan Kulawczuk – akordeon, instrumenty klawiszowe, saksofon (od 2002)
Multiinstrumentalista, ukończył Liceum Muzyczne w Lublinie, w jednej klasie uczył się z liderem Budki Suflera Romualdem Lipką. Przez blisko 25 lat występował w zespole muzycznym towarzyszącym widowisko cyrkowym w Europie i Azji. Od roku 2004 jest członkiem zespołu Kapela Jakubowa. Występuje także w dixielandowym zespole OlsBand.


Władysław Katarzyński - kierownik literacki
Polonista, dziennikarz, satyryk i poeta. Autor największej ilości tekstów piosenek zespołu. Laureat w roku 2009 nagrody im. Biskupa Krasickiego za całokształt twórczości.


Waldemar Ziarek - manager
Historyk z wykształcenia, pierwszy manager zespołu Vader (1983-1988). Laureat nagrody Prezydenta Olsztyna za organizację festiwalu "Speed atack". Współpracował z zespołami: Raxas, Conffesor, Unborn, Epidemia i The Tyro. Sekretarz Fundacji Kierowca Bezpieczny.Byli członkowie:
Ryszard Aziewicz – instrumenty klawiszowe (1997-2001)
Józef Polkowski - akordeon saksofon, instrumenty klawiszowe (1997-2001)

W nagraniach studyjnych płyt zespołu uczestniczyli:
Piotr Szymański - gitara
Andrzej Bukowski – klarnet
Patryk Nakielski - skrzypce
Krzysztof Czaplejewicz - gitara
Witold Świech - gitara basowa